Volonteri u Novom Zelandu su utrke za spas preživjelih nakon više od 400 pilot kitovi sami nasukali.
Oko 300 nasukan kitovi umro tijekom noći na Farewell pljunuti, na jugu otoka, u jednom od najgorih takvih slučajeva je zemlja vidjela.
Stotine mještana i časnika za očuvanje pokušavaju spasiti preživjele od ranog petka i formirao ljudski lanac kako bi refloat kitove.
Znanstvenici ne znaju što točno uzrokuje kitovi plaže sami.
Ali to se ponekad događa, jer kitovi su stari i bolesni, ozlijeđeni, ili napraviti navigacijske pogreške posebice duž blagim kosim plažama.
Ponekad, kada se nasukao jedan kit, to će poslati signal za opasnost privlači druge članove njegove mahune, koji je tada također se nasukao uvučenim plime.
Konzervatorski odjel je kazao da je dobio izvješće o mogućem nasukavanja u četvrtak navečer, ali nije pokrenuli operaciju spašavanja do petka ujutro kako je to bilo preopasno za pokušaj spašavanja u mraku, izvijestio je New Zealand Herald.
Andrew Lamason je odjeli regionalni menadžer, rekao je da je jedan od najvećih masovnih beachings zabilježenih na Novom Zelandu.
Novi Zeland morski sisavac humanitarni projekt Jona koji vodi napore za spašavanje kitova, rekao je ukupno 416 kitova su nasukani.
Pisalo preživjeli kitovi “čuvaju hladan, miran i udoban” od strane medicinara i članova javnosti.
Neki od refloated kitova pokušao plivati natrag na obalu, a ljudski lanac bio težak i da ga utjera na dubljim vodama, rekao je volonterka Ana Wiles.
Rekla vijesti utičnicu stvari koje postoje “toliko peraje u zraku, bez disanja”.
“Uspjeli smo da plutaju dosta kitovi off i bilo je strašno puno mrtvih one u plićaku pa je bilo jako, jako tužno.”
“Jedna od najljepših stvari je da smo uspjeli plutaju off par [kitova] i imali djecu i bebe su slijedili”, dodao je gđa Wiles.
Novi Zeland ima jednu od najviših stopa nasukavanja na svijetu, s oko 300 dupina i kitova koji je završio na plažama svake godine, u skladu s projektom Jonu.
Mnogi od tih incidenata dogodi na Zbogom pljunuti. Stručnjaci kažu njegovi pličina čini se zbuniti kitova i spriječiti njihovu sposobnost za navigaciju.
Danny Glover, jedan od spasioca na mjestu, rekao je za BBC da je bio poznat kao “kitova zamku”, sa svojim nevjerojatnim plimni raspon u kojem se plima može doći u što se tiče 5 km (3miles), ali sa samo kap u 3 metra u dubini.
U veljači 2015., oko 200 kitova se nasukao na istom mjestu, od kojih je barem pola umro.